2017. november 24., péntek

Nyolcadik teszt: Túró rudi

Sziasztok!

A legutóbbi alkalommal csapatunk, mondhatni, hogy nagyon sokak által kedvelt ételt vagy más néven desszertet vetett alá a kóstolásnak. Ez nem volt más, mint a túró rudi.

A már megszokott, általunk kiválasztott üzletekből igyekeztünk kiválasztani a saját márkás termékeket, melyekről a következőkben számolunk be kicsit részletesebben. Sajnos a Penny és a Lidl üzletekben nem találtunk kifejezetten saját márkás túró rudit, helyette azonban a Sissy és a Pilos márkájából választottunk egy-egy natúr terméket.

A Tesco, Penny, Lidl és a Spar túró rudijai.
Kattints a képre!

Először is el szeretnénk mondani, hogy egyik túró rudi sem nyerte el túl nagy mértékben a tetszésünket. Azonban így is sikerült felállítanunk egy sorrendet, és néhány érdekes sajátosságot megfigyelni a termékekkel kapcsolatosan.

A termékek értékelése különböző szempontok alapján.
 Kattints a képre!

Mind a négyünk számára egyértelműen a Tesco áruja volt az, ami a legjobban ízlett. Itt a túró sokkal krémesebb, puhább volt, de a csokibevonat a külsején nem nagyon volt meggyőző, nem volt érezhető az a jellegzetes étcsokoládé íz.
Ezzel szemben, ami talán egy kis pluszt is adhat a termékhez az a Spar roppanós csokibevonata. Viszont az íze kicsit hajazott arra a tipikus "olcsó csoki" ízre. Bizonyára ti is tudjátok melyik az az íz...
A Pennynél megint csak előjött az imént említett íz a csokibevonattal kapcsolatban, ellenben ennél a terméknél a túró íze sokkal, de sokkal finomabbnak bizonyult, ugyanis egyfajta krémes állagot lehetett érezni, ami kicsit könnyeddé is tette az egészet.
A Lidl túró rudijánál szintén jellemző volt a krémes íz, de itt érezhető volt egy furcsa, kissé savanykás íz is az elfogyasztás alatt, illetve azután is.

Minimális színbeli eltérés is megfigyelhető a túró rudik külsejénél. A Tesco és a Lidl rudijának csokija sötétebb például, mint a Pennyé és a Sparé.

A Spar, Tesco Penny, Lidl termékei.
Kattints a képre!

Az összetevőket megvizsgálva jól látható, hogy szinte mindegyik termék tartalmaz valamilyen tartósítószert, emulgeálószert. Számos tejalapú készítmény is megtalálható bennük. Az alábbi táblázatban pedig néhány fontosabb összetevőt is kiemeltünk nektek.

A termékek fontosabb összetevői.
Kattints a képre!

A csomagolást illetően négyből három terméknél, a Penny, Tesco és Lidl esetében a kék és fehér színek dominálnak. A Penny túró rudiján emellett pluszban fel van tüntetve a "Hazai termék" felirat, ami azt jelzi, hogy a termékben a felhasznált alapanyagok több, mint 50%-a magyar termék. Ellenben a kék/fehér színkombinációval, a Spar csomagolásán a szokásos piros, zöld és fehér színek vannak jelen, hűen igazodva a Spar Budget márkához.

Az ár tekintetében a két darab 30 grammos Pennys és Sparos túró rudi 39 forintba kerültek. A Lidl és a Tesco esetében egy 5 darabos kiszerelést sikerült megvásárolnunk. A Tescos csomag 249 forintba került, míg a Lidls 199 forintba. (Darabonként ezek is 30 grammosak.)

Természetesen most is hoztunk nektek egy rövid összefoglalót a tápértékekkel kapcsolatban, melyből kiderül számotokra például az is, hogy mennyi fehérjét, vagy esetleg szénhidrátot tartalmaznak a kiválasztott termékek.


A sorrend kialakításakor érdekes dolog történt. Ezidáig talán egyszer sem került az utolsó helyre a Lidl. Most azonban sajnos ennek a terméknek jutott a negyedik hely. A képzeletbeli dobogó alsó fokát a Penny foglalja el, az első két helyezettünk pedig a Tesco és a Spar lett.


A következőkben, kissé eltérve a megszokott közlési módunktól, hozzuk el nektek legújabb terméktesztelésünk eredményét. Figyeljétek Facebook oldalunkat és kövessetek minket Instagramon is! :)

Fanni, Reni, Réka, Aliz
Kedves Olvasók!

Ahogy ígértük a sós chipses bejegyzésünkben, megpróbálkoztunk a házi chipsek készítésével. A burgonya karikák sütésére a hétvégén került sor. Nem kellett más, csak néhány darab burgonya, olívaolaj és só. A chipsek sütőben készültek!

A mindmegette.hu oldalon talált recept utasításait figyelembe véve a meghámozott krumpli felszeleteléséhez a hámozót használtuk, így elég vékony szeletek lettek, ami a ropogósság szempontjából volt fontos. Egy tálban összeforgattuk kevés olívaolajjal (nem mértünk, annyi kell, hogy minden szeletre jusson egy pici olaj). Sütőpapírral kibélelt tepsibe fektettük a krumpli szeleteket, majd jól megsóztuk őket. A recept szerint 170 fokon, 10-15 percig sütöttük. 

Véleményünk szerint nem szabad, hogy az egész szelet megpiruljon, mert kicsit égett íze lett.
Íme az eredmény:




Összevetve a boltban kapható termékekkel természetesen nem tudtunk ugyanolyan nasit gyártani. Sütőben, nem pedig bő olajban sütöttük, ami az egyik legnagyobb előnye a házi készítésűnek amellett, hogy sokkal olcsóbb. A ropogósság tekintetében egészen hasonló eredményt értünk el. Ízre nem közelítettük meg a boltit, de erre számítottunk. Készítéssel, sütéssel együtt sem volt több fél óránál.

Mindenkinek ízlett, hamar elfogyott! :) 

Egyszer érdemes kipróbálni!

Aliz, Fanni, Réka, Reni

2017. november 18., szombat

Hetedik teszt: Jegeskávé

Sziasztok!

A hamarosan kezdődő vizsgaidőszakra koncentrálva úgy gondoltuk, hogy nem maradhat el egy kávés termékteszt. A héten a Lidl, Spar, Tesco és Penny Market jegeskávéit teszteltük két Marketingkutatás óra között. 
A Tesco, Lidl, Spar és Penny jegeskávéi.
Kattints a képre!

Szokásos szempontok mellett, most egy újdonság figyelhető meg, ugyanis az összetevők közül kiemeltünk 4-et, azaz a kávé/tej/zsír/koffeintartalom szempontokat.

A termékek értékelése az alábbi szempontok alapján:
Kattints a képre!

Íz szempontjából megoszlott a csapat véleménye. Az első két befutó a Lidl és a Spar kávéja. Ami furcsa, hogy egy Spar-os tejszínt is tartalmazó latte-ról azt gondolnánk, hogy nyilván tejesebb ízű, mint egy espresso Lidl kávé. És nem! Azért a Lidl lett a befutó, mert aki tejesen szereti a kávét, annak elég tejes, ugyanakkor a finom, kávés keserű íz is dominált emellett. Egyébként ez az egy szempont (keserűbb), ami miatt a Lidl-t ítéltük meg finomabbnak, de ahogy nálunk is megmutatkozott, valaki viszont az édesebb, tejesebb ízt szereti a kávéban, szemben a kesernyés kávé ízzel.

A Penny és Spar jegeskávéinak színe.
 
Kattints a képre!

A fenti képen összehasonlítottuk, hogy valóban látszik a szín alapján, hogy a latte Spar-os kávé világosabb az espresso Penny-s és Lidl-is kávéhoz képest annak ellenére, hogy egyébként összetevők alapján több tej van az esperssokban. A Penny se sokkal marad le az első kettő mögött csak annyiban, hogy ott valami kicsit furcsa, más, talán karamellás ízt is éreztünk, és nem volt jó annyira az utóíze. De amiről elmondható, hogy egyáltalán nem ízlett, az a Tesco-s kávéital, ugyanis ahogy már a nevében is benne van, ez nem jegeskávé, hanem egy ízesített ital. Iszonyatosan felvizezett karamella és tej íz keveredett, ráadásul a fél literes kiszerelést ebből túlzásnak is tartottuk, illetve a dobozos kivitelezés se túl vonzó úgy véljük.

Ár szempontjából mindenképpen a Spar-t emelnénk ki, hiszen második helyezett lévén a legolcsóbb kávé, bár a fél literes Tesco-s kávé is megérhetné a maga 200 Ft-ját, ha nem olyan lett volna az íze amilyen…

A megkóstolt jegeskávék egy képen. Balról jobbra, Penny, Spar, Tesco és Lidl termékei.
Kattints a képre!

A Penny és a Spar ugyanazt a design-t alkalmazta, ami rendkívül praktikus, hiszen a visszazárható kávés pohár kialakítás nagyon előnyös, például a dobozos/szívószálas Tesco-val szemben. Viszont talán mégis a legpraktikusabb a Lidl kupakos megoldása, hiszen egy ragacsos, folyadékról van szó, és a visszacsavarható kupakos megoldás jobb, mint a zárható kávés pohár kivitelezés. Ezt már csak azért is emeljük ki, mert egyik kóstolónk rendszeresen kiönti a kóstolt italokat, illetve a maradék Penny-s jegeskávé is hazafele kilötykölődött a zárt tető ellenére a kabátjára….

Kivételesen az összetevők közül is néhányat behoztunk az összegző táblázatba, ugyanis egy jegeskávénál elengedhetetlen tudnunk, hogy milyen arányban van benne kávé/tej és persze a koffein. Mind a négy terméknek több mint 70%-a sovány/teljes tej és a Tesco-s ital kivételével mindegyikbe több mint 16% arabica kávé van. Ami még érdekes, hogy csupán a Lidl és a Penny kávéja tartalmaz koffeint is. Ebből következően azt is kiemelték, hogy gyerekeknek és várandós hölgyeknek nem ajánlott a fogyasztása, amit mi plusz ponttal is díjaztunk jelen esetben.

Most a csomagolást és a környezetvédelmi szempontot is külön vettük. A csomagolásnál az újrahasznosíthatóságot néztük külön. A környezetvédelmi szempontnál pedig 4-ből 3 esetben megjelent a kis békás pecsét, azaz a Rainforest Alliance Certified, ami azt jelenti, hogy a kávé fenntartható gazdálkodásból származik. Ez a szervezet - ami célul tűzte kis a trópusi erdők megőrzését - nem magát a terméket, terményt, hanem a farmot, gazdaságot minősít. Az FSC Mix pedig a korábban már a narancsleveknél említett felelős erdőgazdálkodást igazoló tanúsítványrendszer.

Közös jelzés a Penny, Spar és Lidl termékein. 
Kattints a képre!

Ha ránézünk az összetevőkre, már világos számunkra, hogy miért tűnt a Penny-s a legsűrűbbnek, hiszen a cukor és stabilizátor anyagok mellet még sűrítőanyag is található benne. A Tesco-s ital összetevői pedig magukért beszélnek az invertcukor sziruptól az E524 nevezetű anyagig…

A termékek fontosabb összetevői.
Kattints a képre!

Legtöbb kalória érthetően a plusz 5% tejszínt és zsíros tejet is tartalmazó Spar-os lattéban található.

 
A végeredménye a kávés hétnek tehát: ismét első a Lidl a csoki után kávéban is, szokásos második helyezettünk a Spar, kicsit maradt csak le a Penny-s harmadik helyezett espersso macchiato jegeskávé, és utolsó a Tesco saját ízesített gyártmánya.

Ha tetszett a bejegyzés, és kávétokon is túl vagytok már, akkor biztos, hogy megjött az energiátok ahhoz, hogy - ha eddig nem tettétek volna meg - előző bejegyzéseinket is elolvassátok.

Lájkoljátok és osszátok a Kósty posztjait Facebookon!

Aliz, Fanni, Réka, Reni

2017. november 10., péntek

Hatodik teszt: Chips


Kedves Olvasók!

Ha szeretitek a nyugis délutánokat, estéket egyedül vagy társaságban, szerettek nassolni, olvassátok tovább a cikkünket.

Nincs is jobb program ebben a hűvös időben, mint egy jó film a családdal vagy a barátokkal. Mi is nagyon szeretünk egy jó vígjátékkal vagy egy izgalmas akciófilmmel kikapcsolódni akár a hétvégén, akár egy nyugisabb hétköznap este. Éppen ezért esett ez alkalommal a választásunk a sós chipsekre.

Be kell vallanunk, már mi is vártuk, hogy végre chipseket kóstolhassunk. Kedveljük a finom rágcsálnivalókat, egyetemistaként hasznosnak tartottuk, hogy végre megtudjuk, hogyan tudunk „bűnözni” néha elfogadható áron.

 A Spar, Penny, Tesco és Lidl saját márkás sós chipsei
Kattints a képre!

A Spar, Tesco, Lidl és Penny saját márkás sós chipsei esetében íz, állag, ár, design és a környezetvédelem szempontjait figyelembe véve értékeltünk.

A kiválasztott termékek összehasonlítása.
Kattints a képre!

Nézzük az eredményeket elsőként az íz kategóriában. Első helyen a mi értékelésünk alapján a Tesco sós chipse áll. Ezt a fajtát ítéltük leginkább ropogósnak, az összes terméket összehasonlítva, a legsósabb volt. Nem sokkal maradt le az első helyről az Interspar nassolnivalója, kevésbé sós (ami nem feltétlen baj), kevésbé ropogós és vékony burgonyaszeletei miatt a második helyen áll a rangsorunkban. Az első falatnál a Chio chips jutott eszünkbe. Ezt követi a Lidl hullámos chipse, amelyről a csapatunk tagjai között eltérő vélemények születtek. A Lidl terméke esetében éreztünk egy mellékízt (leginkább a hagymás-tejfölös változatra emlékeztetett minket), amely a csapat felének ettől függetlenül ízlett, a másiknak viszont nem. Végül arra jutottunk a mellékízt illetően, hogy akkor inkább más ízesítésűt választanánk, ha a Lidl-ben vásárolunk. Utolsó helyre soroltuk a többihez képest ízetlennek tartott Penny terméket, vastagnak és nem elég sósnak ítéltük meg. Hozzá kell tennünk, hogy ropogósság szempontjából a Tesco mellett a Penny áll az első helyen. Míg a Tesco és az Interspar saját márkás terméke napraforgóolajban, a Penny és a Lidl nasija pálmaolajban készült. Az Interspar chipse esetében szotyira emlékeztető mellékízt, a Tescos rágcsálnivaló esetében ugyanilyen utóízt figyeltünk meg, viszont ki kell emelnünk, hogy ezt egyáltalán nem tekintettük negatív jellemzőnek.

Sótartalmat tekintve a diagramon találtok részletes információt. Érdekes lehet, hogy az Intersparos sós chips tartalmazza a legtöbb sót (100 grammban 1,7 gramm), mégis kevésbé sósnak éreztük a Tescosnál.


Forma/szín esetében ezúttal nem rangsoroltunk, a Lidlben csak hullámos fajtát találtunk, más lényegi különbség nem volt.
Az eltérő kiszerelések miatt az árak a táblázat alapján nem hasonlíthatók jól össze, viszont 100 grammra kiszámolva a termékek árai között csak néhány forintnyi különbség tapasztalható. (Tesco: 181 Ft, Interspar: 180 Ft, Penny: 177 Ft, Lidl: 179 Ft)

Balról jobbra, Tesco, Spar, Penny és a Lidl sós chipsei.
Kattints a képre!

A termékek design-ját tekintve a saját márkákról, más a fogyasztók körében ismert és elismert márkák jegyeit fedeztük fel elsősorban a színűk miatt. A Tescosról a Lays, az Intersparosról és a Penny chipséről a piros és sárga színek miatt először a Chio jutott eszünkbe. A Lidl nasija volt egyedül eltérő ebből a szempontból, így a rangsorunkban ez a chips szerezte meg az első helyet.

A fontosabb összetevők a kiválasztott chipseknél.

Kattints a képre!

Környezetvédelmi szempontból minden termékről elmondható (a zacskókon feltüntetett ábra alapján), hogy polipropilénből készült, ami újrahasznosítható.

Az Intersparos rágcsálnivalónál külön ki van emelve, hogy a termék ízfokozó, színezék, tartósítószer és hidrogénezett zsíroktól mentes. A másik három esetében a lehetséges allergén anyagok is fel vannak tüntetve, ami nagyban megkönnyíti az ételérzékenységgel rendelkezők döntését.

Hamarosan olvashattok a házi készítésű burgonyachipsekről, ugyanis megpróbáljuk mi magunk is elkészíteni a chips egy egészségesebb verzióját. Addig is várjuk hozzászólásaitokat akár itt, akár a Facebookon.

Aliz, Fanni, Réka, Reni

2017. november 2., csütörtök

Ötödik teszt: Gumicukor

Sziasztok!

Halloween alkalmából úgy döntöttünk, hogy adózunk egy kicsit az édességek oltárán, így a Lidl, a Penny Market, a Spar és a Tesco saját márkás gumicukor-kínálatából válogattunk, hogy legyen miből válogatni, ha éppen egy hideg, esős novemberi napon az esti bekuckózás mellett döntenétek. :)

Az általunk megkóstolt négy gumicukor (Kattints a képre a nagyobb méretért!)

Bár alapjáraton nem vagyunk nagy gumicukor-fogyasztók, a hidegebb estéken, néha jól esik egy kis bűnözés, mi pedig egy sikeresen átvészelt tanítási nap végén estünk neki a finomságoknak. Talán nem a legédesebb, de mindenesetre maradandó élménnyel gazdagodtunk, hiszen a tapasztalat megszerzése sokszor vicces helyzeteket szül. Nos, nem is húznánk tovább a szót, lássuk, melyik gumicukor hogyan teljesített tesztünkön!